O programie

Program Laboratoria Przyszłości jest inicjatywą edukacyjną. Odpowiedzialne za nią jest Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Projekt ma na celu unowocześnić szkoły tak, aby zajęcia prowadzone w nich były angażujące i ciekawe dla uczniów. Lekcje także mają pomagać w im odkrywaniu talentów. Laboratoria Przyszłości zakładają wsparcie wszystkich szkół podstawowych w wykształceniu kompetencji przyszłości z tzw. STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka, matematyka).

Szczegóły dofinansowania

Szkoła Podstawowa nr 30 przystąpiła do programu w 2021 roku. W programie uczestniczy 326 uczniów. Otrzymaliśmy dofinansowanie na zakup nowoczesnych pomocy dydaktycznych, które będą wykorzystywane w roku szkolnym w ramach zajęć. Potwierdzeniem dofinansowania jest poniższy czek.

Poniżej prezentujemy aktualności związane z realizacją programu Laboratoria Przyszłości w naszej szkole. Szczegóły programu można również znaleźć na stronie rządowych (odnośnik).

Listopad, grudzień, styczeń to były bardzo aktywne miesiące. Dużo się działo nie tylko w szkolnych salach, ale również poza nimi. Projektowaliśmy i drukowaliśmy na drukarkach 3D, zapoznaliśmy się z programami służącymi do projektowania modeli 3D. Wykonaliśmy breloki do kluczy - do wszystkich sal w naszej szkole, grawerowane kostki na język niemiecki, modele koszy do segregacji śmieci. Na kółku informatycznym zapoznaliśmy się z platformą Arduino. Sprzęt nagłaśniający zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości wykorzystaliśmy podczas naszych szkolnych uroczystości m.in. Wieczornicy czy Świątecznego kolędowania. Na warsztatach fotograficznych udało nam się uchwycić w kadrze "Jesienne kompozycje", "Mikołajkowy portret". Nasi mali artyści, uczestnicy świetlicowego klubu reportera, nagrali świąteczne życzenia.

Rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim nowe wyzwania i zadania realizowane w ramach programu Laboratoria Przyszłości w naszej szkole. Tradycyjnie nauczyciele, uczniowie, a nawet rodzice pełni energii i nowych pomysłów zaangażowali się w uczestnictwo w zajęciach. Sprzęty multimedialne, klocki, układanki, zestawy naukowe pobudzają wyobraźnię, aktywizują uczniów i przyczyniają się do wszechstronnego rozwoju.

Spośród różnych zajęć, wydarzeń, przedsięwzięć, które odbyły się w naszej szkole z wykorzystaniem sprzętu i materiałów edukacyjnych z projektu Laboratoria Przyszłości w tym miesiącu prezentujemy SP30 jako centrum działań multimedialnych. 😃 Czerwiec minął z aparatem, kamerą, mikroportem w rękach uczniów. Poniżej kilka szczegółów.

Zakończył się miesiąc maj, a nasze zajęcia w ramach programu "Laboratoria Przyszłości" kontynuują wykorzystywanie sprzętu audio-wideo.

W kwietniu nasze zajęcia dotyczące ogólnopolskiego programu "Laboratoria Przyszłości" zdominowały sprzęty audio-wideo.

W marcu odbyło się wiele ciekawych zajęć z wykorzystaniem sprzętów zakupionych w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

W lutym w naszej świetlicy szkolnej, pod czujnym okiem p. Magdy Kozłowskiej i p. Ani Stachury, ruszył Świetlicowy Klub Małego Reportera. Nasi uczniowie w roli małych reporterów poruszają ważne tematy i nagrywają krótkie reportaże w formie porad i wywiadów.  Pierwszy reportaż dotyczył bezpieczeństwa w Internecie: https://youtu.be/UwjT1iksKWA

W styczniu nasze zajęcia dotyczące ogólnopolskiego programu "Laboratoria Przyszłości" zdominowały zestawy klocków, które rozwijają zdolności matematyczne, logicznego myślenia uczniów, rozwijają wyobraźnie przestrzenną. Wykorzystaliśmy klocki geometryczne Geostix, kolorowe tangramy, magiczna mozaika czarno-biała, kolorowa mozaika wielokątów oraz zestaw "Cubo".

W grudniu w naszej szkole, aż wrzało od zimowo - świątecznych wydarzeń. Odbyło się wiele ciekawych, interesujących akcji, które uwiecznione zostały w obiektywie aparatu fotograficznego Sony, który został zakupiony w ramach programu #Laboratoria przyszłości.

Za nami listopad w Laboratoriach Przyszłości, rodzą się nowe pomysły.

Z okazji Dnia Pluszowego Misia postanowiliśmy pokazać naszym misiom, jak w świetlicy w ramach Laboratorium Przyszłości tworzyć wspaniałe rzeczy z kolorowej mozaiki, zakupionej w ramach programu. Powstały bardzo ciekawe geometryczne portrety misiów.