O programie

Program Laboratoria Przyszłości jest inicjatywą edukacyjną. Odpowiedzialne za nią jest Ministerstwo Edukacji i Nauki we współpracy z Centrum GovTech w Kancelarii Prezesa Rady Ministrów. Projekt ma na celu unowocześnić szkoły tak, aby zajęcia prowadzone w nich były angażujące i ciekawe dla uczniów. Lekcje także mają pomagać w im odkrywaniu talentów. Laboratoria Przyszłości zakładają wsparcie wszystkich szkół podstawowych w wykształceniu kompetencji przyszłości z tzw. STEAM (nauka, technologia, inżynieria, sztuka, matematyka).

Szczegóły dofinansowania

Szkoła Podstawowa nr 30 przystąpiła do programu w 2021 roku. W programie uczestniczy 326 uczniów. Otrzymaliśmy dofinansowanie na zakup nowoczesnych pomocy dydaktycznych, które będą wykorzystywane w roku szkolnym w ramach zajęć. Potwierdzeniem dofinansowania jest poniższy czek.

Poniżej prezentujemy aktualności związane z realizacją programu Laboratoria Przyszłości w naszej szkole. Szczegóły programu można również znaleźć na stronie rządowych (odnośnik).

Mijają kolejne dni, miesiące a na naszych uczniów czekają nowe zadania z wykorzystaniem pomocy naukowych, który zakupiliśmy w ramach projektu „Laboratoria Przyszłości". W ramach realizacji programu uczniowie rozwijają swoje zainteresowania, prezentują swoje pomysły, wykazując się ogromną kreatywnością, zdobywają nowe umiejętności. Nasze bezprzewodowe mikrofony oraz sprzęt nagłaśniający doskonale sprawdziły się podczas prezentacji umiejętności wokalnych naszych uczniów, występujących podczas Konkursu Piosenki Ekologicznej.

Listopad, grudzień, styczeń to były bardzo aktywne miesiące. Dużo się działo nie tylko w szkolnych salach, ale również poza nimi. Projektowaliśmy i drukowaliśmy na drukarkach 3D, zapoznaliśmy się z programami służącymi do projektowania modeli 3D. Wykonaliśmy breloki do kluczy - do wszystkich sal w naszej szkole, grawerowane kostki na język niemiecki, modele koszy do segregacji śmieci. Na kółku informatycznym zapoznaliśmy się z platformą Arduino. Sprzęt nagłaśniający zakupiony w ramach programu Laboratoria Przyszłości wykorzystaliśmy podczas naszych szkolnych uroczystości m.in. Wieczornicy czy Świątecznego kolędowania. Na warsztatach fotograficznych udało nam się uchwycić w kadrze "Jesienne kompozycje", "Mikołajkowy portret". Nasi mali artyści, uczestnicy świetlicowego klubu reportera, nagrali świąteczne życzenia.

Rozpoczął się nowy rok szkolny, a wraz z nim nowe wyzwania i zadania realizowane w ramach programu Laboratoria Przyszłości w naszej szkole. Tradycyjnie nauczyciele, uczniowie, a nawet rodzice pełni energii i nowych pomysłów zaangażowali się w uczestnictwo w zajęciach. Sprzęty multimedialne, klocki, układanki, zestawy naukowe pobudzają wyobraźnię, aktywizują uczniów i przyczyniają się do wszechstronnego rozwoju.

Spośród różnych zajęć, wydarzeń, przedsięwzięć, które odbyły się w naszej szkole z wykorzystaniem sprzętu i materiałów edukacyjnych z projektu Laboratoria Przyszłości w tym miesiącu prezentujemy SP30 jako centrum działań multimedialnych. 😃 Czerwiec minął z aparatem, kamerą, mikroportem w rękach uczniów. Poniżej kilka szczegółów.

Zakończył się miesiąc maj, a nasze zajęcia w ramach programu "Laboratoria Przyszłości" kontynuują wykorzystywanie sprzętu audio-wideo.

W kwietniu nasze zajęcia dotyczące ogólnopolskiego programu "Laboratoria Przyszłości" zdominowały sprzęty audio-wideo.

W marcu odbyło się wiele ciekawych zajęć z wykorzystaniem sprzętów zakupionych w ramach programu Laboratoria Przyszłości.

W lutym w naszej świetlicy szkolnej, pod czujnym okiem p. Magdy Kozłowskiej i p. Ani Stachury, ruszył Świetlicowy Klub Małego Reportera. Nasi uczniowie w roli małych reporterów poruszają ważne tematy i nagrywają krótkie reportaże w formie porad i wywiadów.  Pierwszy reportaż dotyczył bezpieczeństwa w Internecie: https://youtu.be/UwjT1iksKWA

W styczniu nasze zajęcia dotyczące ogólnopolskiego programu "Laboratoria Przyszłości" zdominowały zestawy klocków, które rozwijają zdolności matematyczne, logicznego myślenia uczniów, rozwijają wyobraźnie przestrzenną. Wykorzystaliśmy klocki geometryczne Geostix, kolorowe tangramy, magiczna mozaika czarno-biała, kolorowa mozaika wielokątów oraz zestaw "Cubo".

W grudniu w naszej szkole, aż wrzało od zimowo - świątecznych wydarzeń. Odbyło się wiele ciekawych, interesujących akcji, które uwiecznione zostały w obiektywie aparatu fotograficznego Sony, który został zakupiony w ramach programu #Laboratoria przyszłości.